Biblioteka Przyjazna Zwierzętom

na czerwonym tle biały napis biblioteka przyjazna zwierzętom oraz odcisk łapy psa
na czerwonym tle biały napis biblioteka przyjazna zwierzętom oraz odcisk łapy psa

Drodzy Czytelnicy, od 4 maja nie będziecie już musieli rozstawać się ze swoimi pupilami przed wejściem do biblioteki. Wiemy, że zostawienie psa na dworze samego wiąże się z dużym stresem, za równo dla niego jak i dla Was, nigdy nie mamy pewności, że naszego czworonoga nikt np nie ukradnie. Dlatego Biblioteka Żoliborska postanowiła uruchomić w swoich placówkach projekt “Biblioteka Przyjazna Zwierzętom”.

dziewczynka siedzi w bibliotece na pufie w towarzystwie swojego psa

Jak będzie wyglądać nasza wizyta w bibliotece w towarzystwie psa? Powinna być krótka, ograniczyć się do zwrotu przeczytanych pozycji i odbioru zamówionych książek. Musimy również pamiętać, ze jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie naszego pupila, który nie może stanowić zagrożenia dla innych użytkowników biblioteki, hałasować czy powodować zniszczeń. Poniżej zamieszczamy pełen regulamin odwiedzin biblioteki w towarzystwie zwierząt.

We wszystkich placówkach będą również wystawione miski ze świeżą wodą.

Więcej o naszej akcji możecie przeczytać na stronie Urzędu Dzielnicy Żoliborz i TVN Warszawa:
Artykuł “Wypożycz lub oddaj książkę w towarzystwie psa”
Artykuł “Z psem do biblioteki. Żoliborz uruchamia pilotażową akcję”

Regulamin wizyty w bibliotece ze zwierzętami

Dopuszcza się możliwość wchodzenia osoby pełnoletniej do biblioteki ze zwierzętami domowymi pod warunkami:

1. Zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, z uwzględnieniem następujących zasad:

  • pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec, z wyjątkiem psa asystującego osobie niepełnosprawnej z tym, że pies powinien być wyposażony w uprząż, a osoba niepełnosprawna powinna posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;
  • inne zwierzęta należy odpowiednio zabezpieczyć (np. gryzonie trzymać w odpowiednich pojemnikach);

2. Zwierząt nie wolno pozostawiać bez opieki;

3. Opiekunowie są zobowiązani niezwłocznie usuwać zanieczyszczenia pozostawione przez zwierzęta;

4. Należy zapewnić, by zwierzęta nie były uciążliwe dla otoczenia.

5. Zabrania się wprowadzania na teren Biblioteki zwierząt, w szczególności psów, które zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi lub innych zwierząt.

6. Osoba wchodząca ze zwierzęciem ponosi wszelką odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę bibliotece lub osobom trzecim i zobowiązana jest do pokrycia kosztów naprawy.

7. Użytkownicy  mogą być wyproszeni z Biblioteki przez pracownika w sytuacji gdy zwierzę będzie zachowywać się w sposób agresywny lub uciążliwy dla innych osób (np. przez zapach, hałas itp.).”