„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – wystawa historyczna online na portalu IPN.

Fragment tytułowej planszy wystawy „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej" przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

24 marca 2021 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 r. w rocznicę śmierci rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 r. w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców.
Tej tematyce poświęcona jest wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, która jest prezentowana w ofercie edukacyjnej online Biura Edukacji Narodowej IPN.
Ekspozycja przedstawia sylwetki osób indywidualnych i ich rodzin, duchowieństwa, pomoc zorganizowaną w kraju i poza jego granicami pomagającą przetrwać Żydom niemiecką okupację oraz historie Polaków i ich rodzin represjonowanych za pomoc udzielaną Żydom.
Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Autorzy: dr hab. Elżbieta Rączy, Jakub Izdebski
Koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
Opracowanie graficzne wystawy: Karol Czechowicz
Recenzja: dr Aleksandra Namysło, dr hab. Filip Musiał
Prezentowane zdjęcia i dokumenty pochodzą, m.in.: z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum w Przeworski, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i wielu innych muzeów oraz ze zbiorów prywatnych

Wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – odsyłacz do strony z wystawą znajduje się tutaj.