II Wojna Światowa w literaturze dziecięcej

Jak wygląda wojna widziana oczami dziecka? Nie ma w niej walki, bohaterstwa, polityki, ani ideologii. Jest za to strach, samotność, głód i utrata najbliższych.

Wojna to temat, którego nie poruszalibyśmy w rozmowach z dziećmi. Dzieciństwo chcemy kojarzyć ze szczęściem, beztroską i radością. Temat wojny jest jednak nierozerwalnie związany z historią naszego kraju i przez to również z losami naszych rodzin. Trzeba też pamiętać, że wojny na świecie nadal wybuchają i cierpią w nich dzieci.

Literatura pozwala oswoić ten temat. Pisanie z myślą o dzieciach nie wyklucza poruszania trudnych tematów.

W naszym zestawieniu prezentujemy Państwu książki o wojnie, które warto, przeczytać dzieciom w różnym wieku. Pomogą one najmłodszym czytelnikom poznać realia II wojny światowej. W tego typu książkach stosuje się zabieg by głos narratora oddać dziecku, powoduje to, że trudna i smutna wojenna rzeczywistość nie jest dla współczesnego dziecka przerażająca i niezrozumiała – od zawsze bowiem wiadomo, że świat widziany oczami dziecka różni się od tego postrzeganego przez nas, dorosłych…Pozycje te to również świetny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi o historii Polski, ale też o ludziach, o zachowaniach w różnych – czasem ekstremalnych sytuacjach, o trudnych wyborach, myślenia o bliźnim, odwagi.

Dlatego też prezentujemy Państwu miedzy innymi serię książek „Wojny dorosłych – Historie dzieci” wydanych przez Wydawnictwo Literatura. Jest to poruszająca literatura faktu, wydana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Trudne historie dzieci z czasów wojny zostały napisane w przystępnej formie zbeletryzowanej opowieści. Część z nich napisali świadkowie tamtych wydarzeń.

Książki z tej serii przybliżają temat wojny w przystępny dla dziecka, zrozumiały sposób. Wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej.