14 maja 2024 roku Wypożyczalnię nr 16 odwiedzili niezwykli goście – Cezary Harasimowicz oraz Elżbieta Ficowska, tytułowa „Bieta”, bohaterka najnowszej książki autora, o której rozmawialiśmy. Spotkanie prowadziła nasza bibliotekarka, dr Joanna Roś.
Cezary Harasimowicz, pisarz i scenarzysta, oraz Elżbieta Ficowska, działaczka społeczna i pedagożka, najmłodsze dziecko uratowane z warszawskiego getta, snuli opowieść o niezwykłych przypadkach życia. Przybliżyli nam historię swojej przyjaźni i opowiedzieli o roli wspomnień, obecnych w powieści. Zgodnie stwierdzili, że nic nie dzieje się bez przyczyny.
Autor powieści, opisując trudne emocje, towarzyszące odkrywaniu przez Bietę swojej tożsamości, cytuje przepiękne słowa z powieści Alberta Camusa: Człowiek nigdy nie jest zupełnie nieszczęśliwy. Tacy byli nasi goście: pogodni, pełni optymizmu i pozytywnie patrzący na świat.
Dziękujemy za wspaniałe spotkanie, niezwykłe opowieści i obecność! Zapraszamy do naszych wypożyczalni na następne spotkania autorskie.
Galeria zdjęć ze spotkania:
Uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.
Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942),sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. „Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.
Cezary Harasimowicz. Polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Jest jednym z najlepszych polskich scenarzystów, którego twórczość skupia się na najgorętszych tematach i problemach nękających współczesny świat. Jego film o poszukiwaniu wolności za żelazną kurtyną – “300 mil do nieba” – został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 jego scenariusz Brute zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu.
Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.
Wydarzenie współorganizowane przez Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.