Cezary Harasimowicz i Elżbieta Ficowska – spotkanie autorskie połączone z prelekcją

obrazek wyróżniający do spotkania autorskiego z cezarym harasimowiczem i elżbietą ficowską. zdjęcie cezarego harasimowicza i elżbiety ficowskiej w czerwonej kwadratowej ramce oraz elementy ozdobne w różnych kształtach na jasnym tle. czarne napisy: cezary harasimowicz & elżbieta ficowska spotkanie autorskie z prelekcją wokół książki "Bieta"

14 maja 2024 roku Wypożyczalnię nr 16 odwiedzili niezwykli goście – Cezary Harasimowicz oraz Elżbieta Ficowska, tytułowa „Bieta”, bohaterka najnowszej książki autora, o której rozmawialiśmy. Spotkanie prowadziła nasza bibliotekarka, dr Joanna Roś.

Cezary Harasimowicz, pisarz i scenarzysta, oraz Elżbieta Ficowska, działaczka społeczna i pedagożka, najmłodsze dziecko uratowane z warszawskiego getta, snuli opowieść o niezwykłych przypadkach życia. Przybliżyli nam historię swojej przyjaźni i opowiedzieli o roli wspomnień, obecnych w powieści. Zgodnie stwierdzili, że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Autor powieści, opisując trudne emocje, towarzyszące odkrywaniu przez Bietę swojej tożsamości, cytuje przepiękne słowa z powieści Alberta Camusa: Człowiek nigdy nie jest zupełnie nieszczęśliwy. Tacy byli nasi goście: pogodni, pełni optymizmu i pozytywnie patrzący na świat.

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie, niezwykłe opowieści i obecność! Zapraszamy do naszych wypożyczalni na następne spotkania autorskie.

Galeria zdjęć ze spotkania:


Uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942),sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. „Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

Cezary Harasimowicz. Polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Jest jednym z najlepszych polskich scenarzystów, którego twórczość skupia się na najgorętszych tematach i problemach nękających współczesny świat. Jego film o poszukiwaniu wolności za żelazną kurtyną – “300 mil do nieba” – został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 jego scenariusz Brute zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu.


Wydarzenie towarzyszące XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek 2024 na Żoliborzu.

Wydarzenie współorganizowane przez Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

logotyp budżetu obywatelskiego białe napisy na granatowym tle widoczne napisy: budżet obywatelski zgłaszam głosuję korzystam warszawa

Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu “Senior w Bibliotece”.