Zbiory i usługi Biblioteki

Zbiory

Głównym celem Biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa, a także upowszechnianie wiedzy i kultury wśród odbiorców. Dlatego jej najważniejszym zadaniem jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz oferuje swoim użytkownikom dostęp do literatury fachowej i pięknej. Księgozbiór dzięki regularnym i przemyślanym zakupom bogaty jest nie tylko w klasykę, ale odpowiada także aktualnym zainteresowaniom czytelniczym.

W ofercie żoliborskiej biblioteki znajdują się:

 • książki drukowane: beletrystyka, literatura popularna i popularnonaukowa, literatura naukowa, literaturę w językach obcych
 • audiobooki
 • prasa codzienna
 • periodyki publicystyczne, popularnonaukowe oraz branżowe
 • regionalia
 • gry planszowe

Usługi

Podstawowe usługi

ikony usług w bibliotece - internet, wifi, drukowanie, kserowanie

W placówkach naszej Biblioteki mogą Państwo skorzystać z wielu usług:

 • katalogu internetowego
 • bezpłatnego internetu
 • bezpłatnego wi-fi
 • dostępu do stanowiska komputerowego
 • ksera
 • wydruków
 • skanowania

Książka na telefon

obrazek informujący o usłudze książka na telefon

W naszej bibliotece działa usługa książka na telefon. Jest ona skierowana do osób starszych, chorych lub o ograniczonych możliwościach poruszania się, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do biblioteki.

Aby skorzystać z tej usługi trzeba być naszym czytelnikiem (posiadać wyrobioną kartę). Dzwonimy do placówki, z której chcemy mieć książki i prosimy o ich wypożyczenie i dostarczenie do domu. Takie książki zostaną również odebrane przez bibliotekarza w celu ich zwrócenia.

Usługa działa tylko w obrębie dzielnicy Żoliborz

Bibliotekarz dostarczy książki możliwie najszybciej jak będzie mógł, ale jest to uzależnione od zasobów personalnych w danym momencie, może się zdarzyć, że na zamówione pozycje trzeba będzie poczekać nawet do kilku dni. Konkretne terminy dostarczenie i odebrania książek są zawsze ustalane indywidualnie.

Powiadomienie SMS

plakat informujący o usłudze powiadamiania smsem o dostępności rezerwacji

Istnieje możliwość otrzymywania smsa z  informacją o tym, że zarezerwowana przez nas pozycja wróciła już do biblioteki i czeka na odebranie. W tym celu należy podczas wizyty w bibliotece lub telefonicznie poprosić bibliotekarza o uruchomienie takiej funkcji.

Usługa ta jest całkowicie bezpłatna dla czytelnika.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX

logo stowarzyszenia pomocy osobom niepełnosprawnym larix

Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX im. Henryka Ruszczyca.

W ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących” realizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX Biblioteka otrzymała nieodpłatnie 4 urządzenia Czytak Plus (w latach 2015-2018), które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX realizując projekt „Niewidomi czytają słuchając” corocznie przekazuje nieodpłatnie Bibliotece pakiety nowości cyfrowych książek mówionych nagranych w formacie Czytaka. Projekt jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obecnie kolekcja książek w formacie na Czytaka liczy 2216 tytułów. W 2019 r. otrzymaliśmy 325 nowości.

Więcej na temat odtwarzacza Czytak oraz warunków jego wypożyczenia…

Cyfrowe bazy danych

Legimi

Od stycznia 2020 Biblioteka Żoliborska oferuje swoim czytelnikom dostęp do Legimi.

Legimi jest to ogromna baza publikacji elektronicznych z różnych działów z dużą ilością nowości.  Z Legimi korzysta się w ramach abonamentu miesięcznego, książki można czytać na czytniku, tablecie i telefonie. Aby móc bezpłatnie korzystać z Legimi należy pobrać z dowolnej placówki biblioteki specjalny kod, który następnie należy aktywować. Teraz pozostaje cieszyć się przez miesiąc nielimitowanym dostępem do tysięcy ebooków.

Więcej informacje na temat korzystania z Legimi oraz aktywacji kodu.

Akademica

Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Udostępnia zasoby cyfrowe, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy.
Academica jest dostępna we wszystkich żoliborskich bibliotekach.