Warszawskie Dni Seniora

Święto Seniorów

Warszawskie święto seniorów organizowane jest co roku na przełomie września i października z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który świętujemy pierwszego października. To szczególny moment mobilizacji i działania sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego na rzecz warszawskich seniorów. Seniorzy to ważna i liczna część mieszkańców naszego miasta. Warszawa wspiera ich dążenia do ciekawego i pożytecznego spędzania czasu, pomaga proponując m.in. programy zdrowotne, społeczne, aktywizujące i edukacyjne.

Biblioteka na Żoliborzu aktywnie uczestniczy w obchodach Warszawskich Dni Seniora już od kilku lat. Zawsze staramy się przygotować na ten czas atrakcyjną ofertę wydarzeń kulturalnych, w której duży nacisk kładziemy na współpracę międzypokoleniową. Pragniemy, żeby seniorzy odwiedzający bibliotekę miło spędzili czas, a zaproponowane przez nas działania rozwijały ich zainteresowania. 

2020

plakat informacyjny o konsultacjach z obsługi smartfona, tableta, laptopa

Konsultacje smartfonowe

21 września – 2 październik
Wypożyczalnia nr 13
Wypożyczalnia nr 16
Wypożyczalnia nr 111
Wypożyczalnia nr 138

pon, wt, śr – 13.00-16.00
czw, pt – 11.00 – 14.00

Indywidualne konsultacje smartfonowe, tabletowe i komputerowe dla seniorów. Konsultację odbywają się na prywatnym sprzęcie użytkownika, z którym przychodzi na zajęcia. Na zajęcia obowiązują zapisy w wybranej placówce.

grafika informująca o punkcie cyfrowego wsparcia seniora

Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora

Czytelnia Pod Sowami
poniedziałek 12-16
środa 17-19

Bezpłatne porady obsługi komputera i urządzeń mobilnych. Obowiązują zapisy.

Kobieta robi selfie na tle aktywnego wulkanu

Włochy południowe – w krainie wulkanów

19 września
Czytelnia Naukowa Nr XVI
Spotkanie online

Prelekcja podróżnicza i film online z podróży Anny Kłossowskiej, pisarki, dziennikarki oraz podróżniczki z komentarzem autorskim (wydarzenie online).

Na obrazku zbliżenie na maskę zabytkowego autobusu

Mój Żoliborz - wystawa fotograficzna Elżbiety Zawadzkiej

19 września
Czytelnia Naukowa Nr XVI
Wystawa online

Wirtualna wystawa fotograficzna Pani Elżbiety Zawadzkiej z Grupy Fotograficznej TM na FB oraz na kanale Biblioteki Youtube.

kolaż zdjęć do filmu "Nepal moje wędrówki"

Nepal - moje wędrówki

21 września
Wypożyczalnia nr 111
Spotkanie online

spotkanie autorsko-podróżnicze z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowiada o swoich wędrówkach po Nepalu.

autor Kamil Bracht

Spotkanie autorskie z Panem Kamilem Brachtem

21 września
Wypożyczalnia nr 16
Spotkanie online

zdjęcie przedstawiające autora książki

Spotkanie autorskie z Panem Rafałem Stradomskim

23 września
Wypożyczalnia nr 16
Spotkanie online

Spotkanie autorskie z Panem Rafałem Stradomskim – pisarzem, pianistą i kompozytorem. Debiutował literacko w 1995 roku. Autor przedstawi nam swoją twórczość porównywalną przez wielu krytyków literackich do twórczości Kafki.

seniorki z własnoręcznie wykonanymi lasami w słoiku

Las w słoiku

23 września
Czytelnia Naukowa Nr XVI

bezpłatne warsztaty florystyczne dla seniorów podczas których w słojach zasadzimy swoje mini ogródki. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Kolaż prac przedstawiający albumy wykonane techniką scrapbooking

Albumy rodzinny

24 września godz. 16.30
Wypożyczalnia nr 111

warsztaty artystyczne dla seniorów i nie tylko, podczas których wykonamy albumy na zdjęcia metodą scrapbooking. Na zajęcia obowiązują zapisy.

kolaż materiałów rękodzielniczych reklamujący zajęcia dla seniorów

Seniorzy i ich pasje – robótki ręczne i nie tylko

24 września godz. 16.00-18.00
Czytelnia Naukowa Nr XVI

Na zajęciach będziemy wykonywać kapelusze z papieru, tworzyć obrazki z mozaiki, robić bransoletki z koralików oraz szydełkować. 

pudełko ozdobione metodą decoupage - praca warsztatowa

Pudełko na skarby

25 września godz. 16.30 – 18.00
Wypożyczalnia nr 138 

warsztaty artystyczne dla seniorów, podczas których ozdobimy drewniane pudełka metodą decoupage. Wykorzystując kolorowe serwetki, każdy z uczestników będzie mógł ozdobić pudełka. Własnoręcznie wykonane pudełko będzie idealnym miejscem na pamiątki z wakacji. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Plakat informujący - przedstawiający szachownicę, zapraszający na dzień szachowy zorganizowany z okazji Warszawskich dni Seniora

Szachownice dla Seniorów

28 września godz. 12.00-18.00
Wypożyczalnia nr 138

Z okazji Warszawskich Dni Seniora serdecznie zapraszamy wszystkich Seniorów, którzy chcą spędzić miło czas przy szachownicy. Gra w szachy, to nie tylko strategiczne posunięcia, jest to również dobre ćwiczenie pamięci. Przy okazji, w miłej atmosferze, można poznać innych miłośników gry królewskiej i nawiązać bliższe relacje. Zapraszamy również tych Seniorów, którzy chcą poznać podstawy tej gry. Wstęp wolny.

kolaż prac prezentujący technikę string art

String art

01 października godz. 16.30
Wypożyczalnia nr 13

Na warsztaty zapraszamy osoby dorosłe, seniorów, rodziców z dziećmi oraz dziadków z wnukami. String art to technika tworzenia przestrzennych obrazków na drewnianej tabliczce. Do wykonania obrazu potrzebne są gwoździe będące stelażem dzieła oraz włóczka, która wypełni stworzony z nich wzór. Technika ta sprawdzi się przy indywidualnej jak i przy wspólnej pracy dorosłych i dzieci. Na warsztaty obowiązują zapisy.