Oferta dla Seniorów

Biblioteki i ośrodki kulturalno-edukacyjne coraz częściej kierują swą ofertę do osób starszych. Realizowane są nowe programy szkoleniowe i informacyjne, które zachęcają seniorów do uczestnictwa w życiu kulturalnym, społecznym, politycznym swych miejscowości. Wykraczając poza tradycyjną rolę gromadzenia i udostępniania zbiorów, przyjazne, biblioteczne progi otwarte są na wszelką aktywność i twórczość artystyczną najstarszych mieszkańców. Możliwość wspólnego spędzania czasu w Bibliotece, integracja międzypokoleniowa i aktywizacja seniorów, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwijanie zainteresowań to najważniejsze cele jakie postawiła przed sobą Biblioteka Żoliborska. Od lat chętnie gościmy seniorów, oferując im warunki do wymiany spostrzeżeń, pasji, wrażeń i doświadczeń.

Wygodna i dostępna literatura

W placówkach Biblioteki Żoliborskiej do państwa dyspozycji jest bogaty zasób literatury beletrystycznej i naukowej. Posiadamy książki z dużymi literami, które ułatwiają czytanie osobom z problemami wzrokowymi. Do państwa dyspozycji są także książki nagrane na płytach (audiobooki). Dysponujemy także „czytakami”, czyli odtwarzaczami audio z dużymi klawiszami i zewnętrznym głośnikiem. Naszym użytkownikom proponujemy także dostęp do platformy Legimi czyli wirtualnej biblioteki plików.

Biblioteka miejscem spotkań

Każdy mieszkaniec potrzebuje przyjaznego miejsca spotkań, lokalnego centrum aktywności i integracji. Atrakcyjnym miejscem spotkań grup nieformalnych przyciągającym osoby w różnym wieku może być biblioteka. Tu może toczyć się życie kulturalne i społeczne mieszkańców, tu mogą zacierać się różnice pokoleniowe, tu może być centrum wymiany myśli i doświadczeń. W ramach naszej oferty zachęcamy do uczestnictwa w ogólnodostępnych i bezpłatnych spotkaniach podróżniczych, prelekcjach, koncertach oraz innych wydarzeniach mających na celu miłe spędzenie czasu.

U nas nauczysz się więcej

kurs komputerowy dla seniorów

Warszawiacy dobrze wiedzą jak wiele może nauczyć się w Bibliotece. Nasze zajęcia cykliczne, kursy i szkolenia adresujemy także do Seniorów. W placówkach żoliborskiej biblioteki nieodpłatnie uczymy języka angielskiego, pokazujemy jak obsługiwać komputer i smartfon, prowadzimy wykłady z bezpieczeństwa w życiu codziennym i prawach konsumenta. Na warsztatach rękodzielniczych uczymy nowych technik rękodzielniczych, które poprawiają sprawność manualną, relaksują i rozwijają nowe percepcje.

Zawsze z wami

Jesteśmy znani w środowisku warszawskich seniorów. Naszą misją jest aktywizacja osób starszych. Dlatego od dwóch lat bierzemy udział w Warszawskich Dniach Seniora, a w tym roku pierwszy raz w Europejskich Dniach Solidarności Międzypokoleniowej. Współpracujemy z Centrami Aktywizacji Seniorów, Domami Pomocy Społecznej, Klubami Sąsiedzkimi i Partnerstwami Lokalnymi. Wspieramy kulturalne i oświatowe projekty międzypokoleniowe.

Twórz z nami Bibliotekę

Jedna z naszych placówek od 2019 roku jest także Miejscem Aktywności Lokalnej (MAL), w której szczególnie rozwijamy kreatywność mieszkańców. Seniorzy chętnie w przyjaznej przestrzeni bibliotecznej animują własne warsztaty, spotkania i kursy. Zachęcamy do dzielenia się swoimi pasjami. Jesteśmy Żoliborskim Miejscem Przyjaznym Seniorom, otwartym na każdego mieszkańca. W Bibliotece możesz bliżej poznać swoich sąsiadów, wspólnie spędzić z nimi czas lub zorganizować różnego rodzaju spotkania. Możliwości jest wiele: możesz zaprosić na sąsiedzką wymianę rzeczy używanych, zorganizować turniej gry w szachy, warsztaty kulinarne i artystyczne, spotkania-relacje z podróży. Seniorzy są wspaniałymi wolontariuszami, mogą prowadzić różnorodne działania, kursy rękodzieła (np szydełkowanie), czytać bajki, rozmawiać z młodzieżą. U nas możesz zrealizować prawie każdy pomysł!