Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytanie i zachęcająca do korzystania z Bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Ideą akcji jest pokazanie, jak wielki potencjał społeczny mają biblioteki i jak bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Akcja Noc Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku hasłem „Groza nie czytać”.

Biblioteka Żoliborska co roku bierze udział w tej akcji, przygotowując dla swoich czytelników szereg atrakcji. Mają one im pokazać, że biblioteki to nowoczesne, otwarte na zmiany instytucję, w których dzieją się ciekawe rzeczy.

2020

plakat filmu "Jakub, Mimmi i gadające psy"

Projekcja filmu dla dzieci "Jakub, Mimmi i gadające psy"

13.30 – 15.00

Film oparty jest na niewydanej jeszcze w Polsce książce, jest to koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Film jest laureat nagrody jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019 „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”.

kolaż zdjęć przedstawiających sukulenty w różnych aranżacjach

Skalne ogrody - warsztaty ekologiczno-florystyczne

15.00 – 16.00 (I grupa)
16.20 – 17.20 (II grupa)

Warsztaty tworzenia szklanych ogrodów cieszą się wielką popularnością w śród naszych czytelników. Tym razem zaproponujemy trochę inną ich formę – zrobimy ogrody pustynne, skalne z wykorzystaniem sukulentów – roślin skalnych, kaktusowatych. Własnoręcznie zrobiony i prosty w utrzymaniu miniogródek sprawdzi się jako element wystroju każdego wnętrza. Zakładanie i pielęgnowanie go będzie ciekawą lekcją przyrody dla dorosłych i dzieci. Na zajęcia obowiązują zapisy.
zdjęcie przedstawiające bibliotekarza czytającego dzieciom, dodatkowo zdjęcie zawiera logo nocy bibliotek

Wspólne czytanie bajek

16.00 – 18.00

Naszym najmłodszym gościom bajki będzie czytać ulubiony bibliotekarz dzieci Pan Darek.

kolaż zdjęć przedstawiających Galapagos

Galapagos - spotkanie podróżnicze

18.00 – 19.30

Spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowie o swoich podróżach po Wyspach Galapagos.

kolaż prac wykonanych przez uczestników warsztatów ozdoby z piór

Łapacz snów

Warsztaty artystyczne podczas których wykonamy dekoracje z piór i koralików w stylu łapacza snów.

kolaż zdjęć przedstawiających robienie własnych przypinek i magnesów

Przypinki i magnesy

Każdy z uczestników Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak albo magnes na lodówkę.