Budżet Obywatelski 2020
Biblioteka – kulturalny przystanek Żoliborza 2020
kwota projektu: 54 000,00 zł
Projekt ma na celu podniesienie atrakcyjności i dostępności oferty żoliborskich bibliotek, poprzez zaproponowanie mieszkańcom dzielnicy dodatkowych warsztatów edukacyjnych i artystycznych, nowych wydarzeń kulturalnych oraz zwiększenie zakupu nowości wydawniczych.
Działania planowane w ramach projektu:
1. Zakup ok. 830 nowych książek i audiobooków
2. Przeprowadzenie 9 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, w tym 6 warsztatów etnograficznych oraz 3 warsztatów o radzeniu sobie z emocjami.
3. Przeprowadzenie warsztatów plastyczno-artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych
4. Organizacja spotkań autorskich oraz prelekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Biblioteka żoliborska w cyfrowej przestrzeni
kwota projektu: 40 000,00 zł
Projekt ten zakłada zakup sprzętu multimedialnego i komputerowego służącego działalności kulturalnej i edukacyjnej w zakresie upowszechniania czytelnictwa, kultury i edukacji wszystkich mieszkańców w naszej dzielnicy.
Działania planowane w ramach projektu:
Zakup 5 zestawów multimedialnych: projektor, ekran, głośniki, laptop oraz laptop do celów edukacyjnych.
Realizacja projektów w 2020 r.
Spotkania autorskie oraz prelekcje

Peru Costa sierra y selva
Costa, sierra y selva – wybrzeże, góry i puszcza. Tak Peruwiańczycy mówią o swoim kraju, rozciągniętym wzdłuż brzegu Oceanu Spokojnego, przeciętym potężnym łańcuchem Andów i obniżającym się na wschodzie ku bezkresnej dżungli Amazonii. Podczas spotkania autorsko-podróżniczego z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, przemierzymy mniej i bardziej znane rejony Peru, poznamy codzienne życie jego mieszkańców, ich kuchnię, kulturę i historię, zachwycimy się peruwiańską przyrodą i krajobrazami oraz dowiemy się, jak podróżuje się po tym kraju.
Film ze spotkania online będzie dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 27 listopada.

Grzegorz Kapala
Zapraszamy na spotkanie z Panem Grzegorzem Kaplą, pisarzem, podróżnikiem, człowiekiem wielu zawodów.
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 26 listopada.

Tajemnice Sulawesi
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Panią Katarzyną Maniszewską – pisarką i podróżniczką, autorką książek “Podróżnik bez powodu”, “Łut szczęścia” i “W 40 dni dookoła świata”. Na co dzień jest wykładowcą i prorektorem ds. współpracy z zagranicą warszawskiej uczelni Collegium Civitas.
Na spotkaniu będziemy mogli poznać tajemnice Sulawesi.
Sulawesi, zwana dawniej Celebes, to indonezyjska wyspa o fantazyjnym kształcie skorpiona (położona między Borneo a Papuą). Katarzyna Maniszewska wyspę odwiedziła dotychczas czterokrotnie. W prezentacji przedstawi m.in. przedziwne zwyczaje pogrzebowe mieszkańców regionu Tana Toraja (gdzie wierzy się, że najważniejszym dniem w życiu człowieka jest jego pogrzeb…), opowie o tajemniczych posągach (być może bardziej zagadkowych niż moai z Wyspy Wielkanocnej), o mrożących krew w żyłach przysmakach tamtejszej kuchni, a także ukrywających się w dżungli Sulawesi… gremlinach (a przynajmniej o pierwowzorze filmowych gremlinów).
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 23 listopada.

Agnieszka Lis
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania wywiadu udzielonego żoliborskim czytelnikom przez Panią Agnieszkę Lis, autorkę wielu powieści obyczajowych m.in. Karuzeli, Przebudzonej, Blasku choinki. Pani Agnieszka przybliżyła nam swoją twórczość, opowiedziała o emocjach, jakie towarzyszyły jej podczas debiutu. Autorka odsłoniła nam również rąbek życia prywatnego, opowiedziała anegdoty, które spotkały ją w trakcie pisania książek. Wyjaśniła również o ilu szczegółach musi pamiętać autor, aby książka była wiarygodna.
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 13 listopada.

Rafał Witek
Spotkanie autorskie online dla dzieci z Rafałem Witkiem – autorem ponad 20 powieści (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka”, „Maja na tropie jaja”, czy serii pisanej pod pseudonimem Sven Jonsson „Feralne biuro śledcze”), wierszy oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem qlturka.pl i warszawskim chórem dziecięcym MILLE VOCI. Zdobywca wielu nagród literackich.
Spotkania składa się z dwóch części podczas których pisarz opowie czy był dobrym uczniem, czy lubił szkołę, od kiedy wiedział, że zostanie pisarzem… Przybliży wam swoich książkowych bohaterów i ich przygody oraz zaproponuje kilka gier literackich.
Filmy na kanale Youtube Biblioteki można oglądać od 9 listopada do 6 grudnia.

Rocznica Odzyskania Niepodległości - spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką
11 listopada zapraszamy dzieci na spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką prezentującą w swoich książkach wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Podczas spotkania pisarka opowiada o swoich dwóch książkach: „Ignaś. Opowieści patriotyczne” o Ignacym Paderewskim oraz „Faustynka. Opowieści patriotyczne” o Faustynie Morzyckiej. Życie ich przypadło na czasy gdy Polski nie było na mapie świata, gdyż znajdowała się pod zaborami. Mimo to oboje mieli wielkie marzenie – by Polska odzyskała niepodległość.
Zapraszamy do wysłuchania tych pięknych opowieści o niezwykłych ludziach, o wielkiej odwadze i patriotyzmie.

Galapagos
Spotkanie autorsko-podróżnicze z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowiada o swojej podróży na Galapagos. Wyspy Archipelagu Galapagos są niezwykłym miejscem, którego mieszkańcy żyją w harmonii z przyrodą, szanując florę i faunę oraz starając się naprawić wyrządzane dekadami przez człowieka szkody.
Spotkanie odbyło się w ramach Nocy Bibliotek 10 października.

“Wśród dzikich plemion Afryki”
Wirtualna podróż do dzikiej Afryki z podróżnikiem Michałem Szulimem, podczas której poznamy z bliska najbardziej dzikie plemiona świata i będziemy świadkami pewnej dziwnej ceremonii pasowania chłopca na mężczyznę… Posłuchamy też o plemieniu, w którym do dzisiaj wykonuje się szokujące zabiegi inicjacyjne dziewcząt. Dowiemy się też jak smakuje sfermentowany naleśnik i poznamy historię najstarszego człowieka na ziemi.
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 30 października do 15 listopada.

"Kazachstan - na jedwabnym szlaku"
Prelekcja podróżnicza i film online z podróży Anny Kłossowskiej – pisarki, dziennikarki i podróżniczki – po Kazachstanie. Wraz z naszą przewodniczką odbyliśmy filmową podróż od Nursułtan, który jest często zwany “drugim Dubajem”, przez Turkiestan, Ałmaty po Kanion Szaryński.
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 05 do 19 października.

"W drodze na najwyższe szczyty Afryki"
Relacja z podróży Roberta Gondka – podróżnika i fotografa, z którym odwiedzimy Tanzanię, Kenię, Ugandę i Burundi.
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 3.10.2020 do 18.10.2020.

Rafał Stradomski
Wywiad z Rafałem Stradomskim – pisarzem, pianistą i kompozytorem. Autor opowiada o swoim dorobku pisarskim oraz muzycznym. Dowiadujemy się również o jego poszukiwaniu wydawców i próbie sprzedaży swoich pozycji.
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 22 września.

Nepal - moje wędrówki
Spotkanie autorsko-podróżnicze z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która opowiada o swoich wędrówkach po Nepalu. Autorka opowiada nam o czterech kilkutygodniowych pobytach w Nepalu, w tym trekkingów w rejonie Everestu, Annapurny, świętych jezior Gosainkund i doliny Langtang. Podzieliła się z nami ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi codziennego życia mieszkańców, obyczajów, rzemiosła, regionalnej kuchni i realiów podróżowania po tym kraju.
Film ze spotkania online jest dostępny na kanale Youtube Biblioteki od 21 września.

Włochy południowe – w krainie wulkanów
Prelekcja podróżnicza i film online z podróży Anny Kłossowskiej, pisarki, dziennikarki oraz podróżniczki z komentarzem autorskim.

Iran – W Poszukiwaniu Skarbów Orientu
Pokaz slajdów podróżniczych online Marcina Szymczaka. Pokaz był w formie transmisji na żywo.

Na krańcu Afryki
Pokaz slajdów podróżniczych online Marcina Szymczaka. Pokaz był w formie transmisji na żywo.

Katarzyna Węglicka
Prelekcja Pani Katarzyny Węglickiej – “Dzieje Polaków żyjących dawniej i dziś na obszarze obecnej Białorusi”.

Łukasz Wierzbicki
Spotkanie autorskie online z Łukaszem Wierzbickim, autorem popularnych książek dla dzieci m. in. “Afryki Kazika”.

Warsztaty artystyczne

Scrapbookingowe ozdoby świąteczne - warsztaty online
Ozdoba choinkowa wykonana na bazie ze sklejki lub płyty MDF. Do wykonania naszych bombek wykorzystaliśmy papiery scrapbookingowe oraz różnorodne ozdoby, takie jak papierowe kwiaty, tekturowe gwiazdki, brokat i wstążki.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 111 można oglądać od:
- 03 grudnia

Zawieszki na prezenty świąteczne - warsztaty online
Podczas warsztatów zobaczymy jak samodzielnie przygotować niepowtarzalne zawieszki do prezentów świątecznych. Do wykonania naszej pracy wykorzystamy papiery scrapbookingowe oraz różnorodne ozdoby takie jak tekturki, papierowe kwiatki czy brokat. Zobaczymy również na czym polega technika embossingu na gorąco.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 111 można oglądać od:
- 01 grudnia

Bombki decoupage - warsztaty online
Decoupage jest bardzo popularną metodą zdobienia przedmiotów, głównie dlatego, że w dość prosty sposób można osiągnąć niezwykle atrakcyjne rezultaty. Nic więc dziwnego, że wiele ozdób świątecznych, w tym bombki choinkowe, powstaje z wykorzystaniem tej techniki. Metod wykonania bombek decoupage jest kilka. Podczas tych warsztatów zaprezentujemy wykonanie bombek choinkowych metodą decoupage. Do wykonania naszych ozdób wykorzystamy kule akrylowe jako bazę, które wykleimy serwetkami od środka. Wykonaną w ten sposób bombkę możemy powiesić na choince, wykorzystać przy tworzeniu wieńcy bożonarodzeniowych lub może być samodzielną ozdobą powieszoną w dowolnym miejscu w domu.
Realizacja warsztatów online:
- listopada – MAL Czytelnia Pod Sowami (film)
- 30 listopada – Biblioteka dla Dzieci nr XV

Świąteczne lampiony z pomarańczy - warsztaty online
Warsztaty artystyczne tworzenia lampionów z wykorzystaniem niewielkich słoików, suszonych pomarańczy, lasek cynamonu, goździków, anyżu przyklejanych do brzegów słoika za pomocą kleju na gorąco. Kreatywna zabawa, której rezultatem są efektowne ozdoby świątecznego stołu.
Film z realizacji warsztatu online w MAL przy Czytelni Pod Sowami można oglądać od:
- 21 listopada

Lampiony decoupage - warsztaty online
Lampiony to kolejny przykład wykorzystania techniki decoupage do stworzenia niezwykłej ozdoby do domu. Do wykonania naszych lampionów wykorzystamy szklane, przezroczyste naczynie (szklanka, słoik, wazonik), w rozmiarze, który pomieści świeczkę lub tealighta, papiery ryżowe oraz farby akrylowe. Aby wzbogacić naszą kompozycję możemy użyć dodatkowo dowolnych ozdób, sznurków, wstążek, brokatu czy nawet kwiatów papierowych.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 111 można oglądać od:
- 30 listopada

Świece żelowe - warsztaty online
Świece żelowe to bardzo atrakcyjne dekoracje, a dzięki temu, że wykonamy je samodzielnie zawsze pasują do naszego wnętrza i nastroju. Do stworzenia świecy żelowej potrzebujemy naczynko, w którym umieścimy elementy naszej kompozycji, takie jak mech, kamyki, muszelki czy szyszki. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w knot i parafinę żelową, którą rozpuszczamy w kąpieli wodnej, a następnie zalewamy nią naszą przygotowaną kompozycję. Po chwili żel zastyga, a my możemy cieszyć się samodzielnie wykonaną ozdobą.
Film z realizacji warsztatu online w Bibliotece dla Dzieci nr XV można oglądać od:
25 listopada

Ramki na zdjęcia - warsztaty online
Podczas warsztatów ozdobimy drewniane bazy ramek na zdjęcia, tworząc oryginalną, dopasowaną do naszego wnętrza dekorację. Do naszej pracy wykorzystamy farby kredowe, które nakładane niejednolitymi warstwami dadzą efekt trójwymiarowego cieniowania. W dalszej części warsztatów zaprezentujemy jak wykonać i pomalować dekory z masy plastycznej i użyć ich do ozdobienia ramki.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 111 można oglądać od:
- 24 listopada

Malowanie na szkle - warsztaty online
Malowanie na szkle to technika artystyczna znana od bardzo dawna. Do wykonania obrazka na szkle potrzebujemy specjalnych farb, miękkiego pędzla oraz konturówki. Naszą pracę zaczęliśmy od wydrukowania wzoru, który chcieliśmy malować, umieściliśmy go pod szkłem, na którym go odrysowaliśmy konturówką, a następnie wypełniliśmy farbą.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 111 można oglądać od:
- 24 listopada

Bombki z filcu - warsztaty online
Podczas tych warsztatów zaprezentujemy niestosowaną przez nas dotychczas podczas warsztatów technikę filcowania. Wykorzystaliśmy ją do stworzenia bombek na choinkę. Inspiracją do tych warsztatów były bombki wykonane przez naszą czytelniczkę – żoliborską artystkę. Do stworzenia takiej świątecznej dekoracji potrzeba: styropianowej kuli, wełny czesankowej oraz igły do filcowania. Wykonanie takiej bombki wymaga sporo cierpliwości i czasu, ale efekt jest wart włożonego wysiłku. Ze względu na trudność wykonania warsztaty te dedykowane są młodzieży i osobom dorosłym.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 13 można oglądać od:
- 30 listopada

Qullingowe pocztówki - warsztaty online
Quilling to technika artystyczna polegająca na wykonaniu dekoracji z cienkich pasków papieru poprzez ich zwinięcie w kształt sprężynki i odpowiednie uformowanie. Wykorzystując technikę quillingu można wykonać kartki okolicznościowe czy ozdobić albumy fotograficzne a nawet stworzyć biżuterię np. koczyki czy wisiorek. Na filmie pokażemy jak zrobić prostą kartkę świąteczną.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 13 można oglądać od:
- 24 listopada

Śnieżne kule - warsztaty online
Na Rodzinnych Warsztatach Artystycznych pokazujemy jak wykorzystując różne materiały oraz techniki plastyczne stworzyć unikatowe ozdoby, dekoracje i jednocześnie ciekawie i kreatywnie spędzić czas. Zbliża się zima – czas więc na tworzenie zimowych dekoracji. Podczas tych warsztatów dowiecie się jak samodzielnie można zrobić śnieżną kulę. Jest ona prosta w wykonaniu i zarazem bardzo efektowna. Nie wymaga drogich czy trudno dostępnych materiałów. Własnoręcznie wykonana śnieżna kula będzie pięknie się prezentować w domu, może też być świetnym prezentem dla bliskiej osoby np. z okazji Mikołajek. Na filmie pokażemy dwie wersje śnieżnych kul.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 13 można oglądać od:
- 24 listopada

Art journal - warsztaty online
Czym jest art journal? Dosłownie tłumacząc to dziennik sztuki, gdzie tworzymy tak, jak mamy na to ochotę – nie ogranicza nas ani format, ani materiał, ani żadna technika. Do stworzenia pracy w naszym art journalu możemy użyć techniki kolażu, decoupage, scrapbookingu, dowolnej techniki malarskiej, szkicowania czy stemplowania. Prowadzenie art journala rozwija naszą kreatywność i pozwala oderwać się od codziennych spraw. Podstawową rzeczą w art journalu jest baza czyli notes, w którym tworzymy nasze prace, najlepiej ze sztywniejszymi kartkami. Dodatkowo potrzebujemy dowolnych materiałów plastycznych, takich jak farby, kredki, tusze, ozdobne papiery, serwetki z wzorkami, gazety, stare książki, nici, guziki, czy metalowe ozdóbki.
Film z realizacji warsztatu online w Wypożyczalni nr 111 można oglądać od:
- 20 listopada

Bransoletki z gumek - warsztaty online
Czy spotkaliście się kiedyś z terminem „mała motoryka”? Zgodnie z definicją „mała motoryka to w uproszczeniu czynności, które wykonujemy przy użyciu palców i dłoni. Dobra wiadomość jest taka, że z tą sprawnością nie rodzimy się z góry ustaloną […]”. (Autor: Ania Oka/Zabawkator.pl) Niestety małej motoryki nie da się wyćwiczyć raz na zawsze. Z wiekiem jej sprawność spada. Dlatego, poza tym, że powinniśmy dbać o nią u dzieci, warto byśmy wspierali w tym też seniorów! W tej odsłonie zaproponujemy Wam w ramach warsztatów artystycznych bransoletki zaplatane z kolorowych gumek (rainbow loom)! UWAGA! Warsztaty dla cierpliwych! 😉
Film z realizacji warsztatu online można oglądać od:
- 18 listopada

Kule do kąpieli - warsztaty online
Warsztaty plastyczne, na których stworzymy kule do kąpieli. Na zajęciach będziemy mogli zrobić własnoręcznie musujące kule do kąpieli z dodatkami suszonych ziół, kwiatów i przypraw. Samodzielnie wykonanymi kulami można obdarować bliskie osoby, np. z okazji dnia: matki, ojca, babci, dziadka czy też innych świąt. Kosmetyk pozwoli zadbać o pielęgnację ciała (nie zawiera parabenów, SLS, SLES, PEG, parafiny, konserwantów) . Dzieci tworząc kule będą dobierać zapachy, kolory oraz susz kwiatowy, a zarazem ćwiczyć precyzję i zdolności manualne.
Film z realizacji warsztatu online w Bibliotece dla Dzieci nr XV można oglądać od:
- 18 listopada

Jesienne wieńce - warsztaty online
Warsztaty tworzenia ozdobnego jesiennego wieńca do zawieszenia na drzwi.
Wieniec na drzwi to prosta w wykonaniu i zarazem efektowna dekoracja. Jako ozdoba domu najpopularniejsze są w okresie Bożego Narodzenia, ale taką dekorację można stworzyć na każdą porę roku wykorzystując do tego naturalne, charakterystyczne dla danego sezonu materiały. Wieniec można ozdobić w dowolny sposób – w zależności od posiadanych materiałów oraz stylu wystroju wnętrza można stworzyć minimalistyczną lub bardziej bogatą kompozycję.
Film z realizacji warsztatu online można oglądać od:
- 6 listopada – Biblioteka dla Dzieci nr XX
- 26 listopada – Biblioteka dla Dzieci nr XV

Dzień Postaci z Bajek - krasnoludki skarpeciaki - warsztaty online
5 listopada obchodzimy wyjątkowo wdzięczne święto – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 🙂
Królewny, krasnoludki, czarodzieje, olbrzymy, elfy, magiczne zwierzęta, czarownice – to opowieści o nich wprowadzają dzieci w świat literatury. Historie z ich udziałem uczą, bawią, pocieszają i przestrzegają. Zapadają w pamięć na długie lata.
Naszymi ulubionymi postaciami z bajek są krasnale. Mamy dowody na to, że zadomowiły się w naszych bibliotekach. To z pewnością one robią nam psikusy przestawiając książki na półkach… Nie gniewamy się jednak za to gdyż to bardzo sympatyczne stworki.
Z okazji Dnia Postaci z Bajek nagraliśmy dla Was film, na którym pokażemy jak w prosty sposób możecie zrobić w domu skrzata skarpeciaka.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i wspólnej zabawy.
Film z realizacji warsztatu online można oglądać od:
- 5 listopada – Biblioteka dla Dzieci nr XX

Skalne ogrody - pustynne ogrody
10 października odbyła się 6 edycja akcji Nocy Bibliotek. W tym roku wielkie święto Bibliotek obchodziliśmy pod hasłem “Klimat na Czytanie”. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, której głównym celem jest pokazanie jak ważne na co dzień są biblioteki oraz dostęp do książek. Czytanie to najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki.
Tegoroczna Noc Bibliotek miała też zwrócić uwagę na ochronę przyrody oraz zmiany klimatyczne zachodzące w świecie, w tym celu zaprosiliśmy uczestników na warsztaty ekologiczno-florystyczne. Podczas zajęć zakładaliśmy pustynne mini-ogródki, do wykonania których wykorzystaliśmy sukulenty. Powstała kompozycja została umieszczona w szklanych pojemnikach i ozdobiona kolorowym piaskiem. Własnoręcznie zrobiony i prosty w utrzymaniu mini-ogródek sprawdzi się jako element wystroju każdego wnętrza a pielęgnowanie go będzie ciekawą lekcją przyrody dla dorosłych i dzieci.
Film z realizacji warsztatu online można oglądać od:
- 11 października – Biblioteka dla Dzieci nr XX

Mydełka glicerynowe
Na warsztatach mogliśmy dowiedzieć się, jak w łatwy i szybki sposób zrobić mydełko glicerynowe. Własnoręcznie zrobione, pachnące i kolorowe mydełka, to piękna ozdoba każdej łazienki lub też oryginalny pomysł na prezent z okazji np. Urodzin, Dnia Matki, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Dziecka, Walentynek, Świąt, itd.
Film z realizacji warsztatu online w Bibliotece dla Dzieci nr XV można oglądać od:
- 04 listopada

Lampiony z makaronu do lasagne
Podczas warsztatów tworzyliśmy lampiony z makaronu do lasagne. Na początku, na czterech płatach makaronu malowaliśmy kolorowe wzory specjalnymi farbami w sztyfcie. Staraliśmy się, aby powstające wzory na wszystkich płytkach łączyły się razem. Makaron sklejaliśmy ze sobą za pomocą kleju na gorąco i umieszczaliśmy w nim świeczkę. Tak powstała niezwykle oryginalna ozdoba imitująca lampiony ze szkła witrażowego.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Bibliotece dla Dzieci nr XV:
- 08 października

Ozdoby z piór
Inspiracją dla naszych prac były indiańskie łapacze snów oraz dzwonki wietrzne. Uczestnicy wykonali tradycyjny łapacz snów na obręczy drewnianej lub prostszą wersję zawieszoną na patyku. Do dekoracji użyliśmy wielu naturalnych materiałów takich jak pióra czy drewniane elementy o różnych kształtach, a także dodatkowo koralików, wstążek i dzwoneczków.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty:
- 01 października – Wypożyczalnia nr 111
- 10 października – Wypożyczalnia nr 13 (Noc Bibliotek)

String Art
String art – czyli niciane obrazki. Technika ta polega na tworzenia przestrzennych obrazków na drewnianej tabliczce. Do wykonania obrazu potrzebne są gwoździe będące stelażem dzieła oraz włóczka, która wypełni stworzony z nich wzór. Technika ta sprawdzi się przy indywidualnej jak i przy wspólnej pracy dorosłych i dzieci.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Bibliotece dla Dzieci nr XX:
- 01 października

Pudełko na skarby
Uczestnicy warsztatów ozdobili drewniane pudełka metodą decoupage. Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów przy pomocy serwetek. Wybrany wzór należy wyciąć lub wydrzeć z serwetki, a następnie przykleić go do przygotowanego odpowiednio przedmiotu i zabezpieczyć lakierem.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty:
- 25 września – Wypożyczalnia nr 138
- 28 października – Wypożyczalnia nr 16 (warsztaty online)

Albumy Rodzinne
Do wykonania naszych albumów rodzinnych wykorzystaliśmy technikę scrapbooking, która polega na ozdabianiu kartek albumów, skrawkami wzorzystych papierów, papierowymi kwiatami, wstążkami i wieloma innymi ozdobami.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Wypożyczalni nr 111:
- 24 września

Las w słoiku
Las w słoiku to kompozycja, która stanowi odzwierciedlenie dolnych poziomów lasu liściastego. Umieszcza się w niej roślinność tworzącą ściółkę i runo leśne – mchy, porosty, paprocie, ale i niskie rośliny niewielkich rozmiarów np trzykrotki, pilee, peperomie czy widliczki.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Czytelni Pod Sowami:
- 23 września
- 2 października

Podkładki pod kubki
Uczestnicy warsztatów wykonali podstawki pod kubki metodą decoupage. Decoupage to technika zdobienia przedmiotów polegająca na przyklejaniu do wcześniej przygotowanej powierzchni wzorów wyciętych z serwetek lub papieru ryżowego. Tak ozdobiony przedmiot zabezpiecza się paroma warstwami lakieru.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Czytelni Pod Sowami:
- 16 września
- 6 października

Obrazki Shadowbox
W Wypożyczalni nr 111 odbyły się warsztaty, na których poznaliśmy jedną z mniej popularnych form w rękodziele papierowym jaką jest shadowbox. Shadowbox jest to przestrzenna, warstwowa kompozycja umieszczona w głębokiej ramce. Do wykonania naszych prac wykorzystaliśmy wieczka od pudełek, w których wykonaliśmy kompozycję z patyczków, szyszek, kamieni oraz różnych elementów papierowych, takich jak kwiatki czy motyle.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Wypożyczalni nr 111:
- 10 września

Obrazki z gipsu
Uczestnicy zajęć w Bibliotece dla Dzieci nr XX stworzyli płaskorzeźby z gipsu, gliny i roślin. Podczas warsztatów powstały piękne kwiatowe kompozycje, ale ta technika pozwala wykorzystać też inne materiały, które dadzą się odcisnąć w glinie np. guziki czy muszle.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Bibliotece dla Dzieci nr XX:
- 25-26 sierpnia

Szydełkowanie dla początkujących
W MAL przy Czytelni Pod Sowami odbyły się warsztaty szydełkowania
dla początkujących, które poprowadziła Pani Cecylia, mieszkanka Żoliborza.
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak wybrać włóczkę i szydełko, jak zrobić oczko, półsłupek, słupek czy łańcuszek, poznali podstawowe ściegi szydełkowe.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w MAL Czytelni Pod Sowami:
- 06 sierpnia
- 20 sierpnia
- 03 września
- 24 września

Obrazki z mozaiki
Od starożytności ludzie fascynują się regularnością formy mozaik, na którą składają się wielokąty foremne. Mozaika może być wykonana z kamyków, kawałków szkła czy ceramiki, o różnej kolorystyce i kształcie. Jest ona nie tylko interesującą plastyczną dekoracją, ale ma duży wpływ na rozwój zdolności manualnych, widzenie przestrzenne i poprawę koncentracji. Uczestnicy naszych zajęć układają obrazki z mozaiki szklanej – niewielkich kwadratowych elementów, których nie tniemy, dzięki temu w zajęciach mogą wziąć udział nawet młodsze dzieci.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty:
- 15 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 17 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 29 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 26 października – Biblioteka dla Dzieci nr XV (warsztaty online)

Ebru
Ebru – zajęcia z marmurkowania, czyli tworzenia ozdobnych papierów techniką malowania na wodzie. Technika ta powstała na dalekim wschodzie jednak najbardziej rozwinęła się w Turcji, skąd pod nazwą papier turecki trafiła do Europy. Tworzenie obrazów metodą ebru polega na odpowiedni nanoszeniu farb na powierzchnię zagęszczonej wody. Gotowy wzór, który przypomina swoim wyglądem deseń marmuru, przenoszony jest na papier.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Bibliotece dla Dzieci nr XX:
- 14 lipca
Ozdabiamy doniczki ceramiczne
Podczas tych warsztatów zaprezentowaliśmy uczestnikom jak zwykłą ceramiczną doniczkę przekształcić w piękną dekorację naszego domu. Doniczki można ozdabiać na wiele sposobów i przy użyciu wielu materiałów. Na naszych zajęciach wykorzystaliśmy farby akrylowe, perłowe, neonowe, pastelowe, oraz różnorodne dodatki takie jak wstążki, koronki, sznurki. Przy ozdabianiu naszej doniczki możemy skorzystać również ze stempli, szablonów czy serwetek decoupage.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty:
- 09 lipca – Wypożyczalnia nr 111
- 03 września – Biblioteka dla Dzieci nr XX
- Wypożyczalnia nr 16 (warsztaty online)

Bransoletki z koralików
Bransoletki z koralików to warsztaty, które w naszej Bibliotece cieszą się ogromnym powodzeniem, nic w tym dziwnego, własnoręcznie wykonana biżuteria cieszy podwójnie.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty:
- 01 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 02 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 22 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 23 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 30 lipca – Czytelnia Pod Sowami
- 19 października – Wypożyczalnia nr 16 (warsztaty online)
- 22 października – Biblioteka dla Dzieci nr XV (warsztaty online)

Breloczki z folii termokurczliwej
Uczestnicy warsztatów samodzielnie stworzyli breloczki z folii termokurczliwej. Folia termokurczliwa ma ciekawe właściwości – pod wpływem wysokiej temperatury zmniejsza swoje rozmiary o połowę oraz twardnieje. Można ją wykorzystać do zrobienia breloczków, zawieszek na klucze, kolczyków, wisiorków lub języczków do suwanka przy plecaku czy piórniku.
Terminy w jakich realizowane były warsztaty w Bibliotece dla Dzieci nr XX:
- 30 czerwca
Warsztaty edukacyjne

Warsztaty o emocjach: Przychodzi para do psychoterapeuty… - kilka słów o typowych problemach w związkach
Wykład przeprowadzony przez Panią Lidię Flis – psychologa, psychoterapeutkę, trenerkę umiejętności miękkich, która od kilkunastu lat prowadzi psychoterapię par, rodzin i osób dorosłych oraz warsztaty rozwoju osobistego.
Przedstawiony wykład dotyczy powtarzalnych problemów pojawiających się w bliskich relacjach. Niektóre wynikają z rozwoju związku w czasie, inne dotyczą szczególnie konfliktogennych zagadnień, do których pary mogą przywiązywać małą wagę na początku wspólnego życia lub w późniejszym okresie nie dokonują ich aktualizacji. Proponowany wykład ma za zadanie zwiększyć wiedzę w tym zakresie, co może spowodować uniknięcie części trudności, a także wyposażyć słuchaczy we wskazówki ułatwiające rozwiązywanie konfliktów dotyczących najbardziej konfliktogennych obszarów.
Film z wykładu dostępny od:
- 25 listopada

Warsztaty o emocjach: Kłótnie, spory, sprzeczki - niezbędnik dla par (i nie tylko…)
Wykład przeprowadzony przez Panią Lidię Flis – psychologa, psychoterapeutkę, trenerkę umiejętności miękkich, która od kilkunastu lat prowadzi psychoterapię par, rodzin i osób dorosłych oraz warsztaty rozwoju osobistego.
Przedstawiony wykład dotyczy konfliktów, które są naturalnym elementem bliskich relacji. Wiele osób ma jednak trudności w dbaniu o swoje potrzeby w sytuacjach konfliktowych, uciekając się do niekonstruktywnych metod radzenia sobie w postaci agresji, uległości czy unikania. Wykład ma za zadanie zmienić podejście słuchaczy do konfliktu jako takiego, a także wyposażyć ich w podstawową wiedzę, ułatwiającą wybór odpowiednich metod do wypracowania optymalnych rozwiązań.
Film z wykładu dostępny od:
- 20 listopada

Warsztaty o emocjach: "Jak pomagać dziecku radzić sobie z emocjami. Od empatii do samoregulacji".
18 września 2020 r. – w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 138, odbył się wykład o radzeniu sobie z emocjami u dziecka. Na początku spotkania, każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia swojej sytuacji i opowiedzenia o emocjach, jakie im towarzyszą. Dowiedzieliśmy się, jak zrozumieć emocje dziecka i rozmawiać z nim o trudnych przeżyciach. Czym jest samoregulacja i jak uczestniczyć w niej jako partner dziecka.

Warsztaty etnograficzne „Sowy tajemnicze i nieuchwytne. Wierzenia i symbole z różnych kultur"
Warsztaty etnograficzne dostępne w formie prezentacji online, przeznaczone dla dzieci 6-8 lat. Z zaprezentowanych materiałów dzieci mogą się dowiedzieć jakie wierzenia i moce wiązano z tym tajemniczym, nocnym ptakiem. Sowy związane były z bogami, uznawane były za opiekuńcze zwierzęta totemiczne, czy też posądzane o niesienie złych wróżb. Poznamy najciekawsze legendy prezentujące sowy w różnych kulturach oraz zastanowimy się, jakie współcześnie nadajemy sowie atrybuty. Na koniec wykonamy pracę plastyczną – własną sowę opiekuńczą w formie słupa totemicznego.
Materiały dostępne są od:
- 30 października

Warsztaty etnograficzne „Zimowy wieczór w wiejskiej chacie”
Warsztaty etnograficzne składające się z nagrania dźwiękowego z opowieścią oraz instrukcji do wykonania zabawki. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Z zaprezentowanych materiałów dzieci mogą dowiedzieć się jak dawniej pory roku wpływały na codzienność ludzi mieszkających na wsi. Każda pora roku miała sobie tylko przypisane zadania, prace i święta. Nadejście zimy spowalniało czas i zapowiadało przeniesienie czynności gospodarskich z pola w obręb zagrody i domu. Wieczory spędzano wspólnie, wykonując różne drobne prace np. skubanie pierza, haftowanie, szycie, naprawę sprzętów gospodarskich. Robiono też różne ozdoby, a przy tym opowiadano niezwykłe historie lub śpiewano. Przy ciepłym piecu i w dobrym towarzystwie – tak spędzano ten zimowy czas. Warsztaty przybliżą atmosferę tych zimowych wieczorów.
Materiały dostępne są od:
- 30 listopada
Zimowe wieczory w wiejskiej chacie

Warsztaty etnograficzne "Bajki japońskie z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai"
Zapraszamy na warsztaty etnograficzne dostępne w formie prezentacji online. Kamishibai to japoński teatr ilustrowanych opowieści. Ta kreatywna metoda pracy z dziećmi pozwala cieszyć się literaturą i sztuką słowa w nowym wymiarze. Podczas prezentacji wyruszymy w podróż do Krainy Kwitnącej Wiśni. Poznamy przygody Uriego – małego chłopca i jego psa Marudka i dowiemy się, z czego słynie Japonia.
Link do prezentacji https://prezi.com/view/HTDwa91EpqPXWMnGs2QY/
Materiały dostępne są od
- 24 listopada.

Warsztaty etnograficzne „Mity, legendy i opowieści o stworzeniu świata”.
10 września w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XV odbyły się warsztaty etnograficzne, podczas których dzieci poznały mity i legendy pochodzące z różnych kultur na temat powstania świata. Jak powstał wszechświat, Słońce i Ziemia. Skąd wziął się człowiek, zwierzęta i rośliny. Ostatnią częścią zajęć było wykonanie własnej mandali – mistycznych rysunków, które pierwotnie wykonywano w Indiach.

Warsztaty etnograficzne "Japońskie święto dzieci Shichi Go San"
10 września w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XX przy ul. Śmiałej 24 odbyły się warsztaty, których tematem było japońskie święto Shichi Go San. Jest to szczególne święto obchodzone 15 listopada każdego roku, a jego bohaterami są dzieci w wieku 7, 5 i 3 lat.
Podczas warsztatów dzieci mogły dowiedzieć się, jak przebiega japońskie święto, skąd się wywodzi i kto w nim uczestniczy. Na koniec zajęć każde z dzieci mogło wykonać własnoręcznie papierowe kimono. Warsztaty zostały poprowadzone przez edukatora ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.

Warsztaty etnograficzne "Folklor dziecięcy"
30 lipca w Wypożyczalni nr 111 odbyły się warsztaty poprowadzone przez edukatora ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. Tematem zajęć były dawne gry i zabawy dziecięce. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak dawniej dzieci mieszkające na wsi spędzały swój wolny czas oraz jak wyglądały ich zabawki, które często były ręcznie robione. Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie ozdobiły drewnianego konika na biegunach, tworząc swoją własną zabawkę.
Zakup nowości
Budżet na zakup nowości wydawniczych został prawie zrealizowany. Realizując ten etap projektu jest dla nas niezwykle ważne nie tylko kupno atrakcyjnych nowości dla dzieci i dorosłych, ale również zaopatrzenie biblioteki w audiobooki i pozycje z dużymi literami, które są dużym ułatwieniem dla osób słabowidzących.
Na ten moment w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego zakupiliśmy:
- 913 książek
- 137 audiobooków
- 22 woluminów Dużych Liter
- w sumie 1072 pozycje




Zakup sprzętu multimedialnego
Projekt na zakup sprzętu multimedialnego został w całości zrealizowany. Zakupiliśmy 5 zestawów: ekran, rzutnik, laptop, głośniki, od teraz placówki pod wszystkimi naszymi adresami są wyposażone w sprzęt umożliwiający prowadzenie nowoczesnych, atrakcyjnych spotkań i zajęć.
Sprzęt ten został zamontowany w bibliotekach:
- przy ul. Śmiałej 24
- przy ul. Mickiewicza 65
- przy ul. Broniewskiego 9a
- przy ul. Słowackiego 19A
- Czytelnia Naukowa przy pl. Inwalidów 3


