grafika przedstawiająca plakat do filmu okruchy dnia a na nim napisy: okruchy dnia, kazuo ishiguro, reż. james ivory, logo dkkif z napisem dkkif oraz na dole powtarzający się kilka razy napis dyskusyjny klub książki i filmu

DKKiF – Okruchy dnia

Będziemy rozmawiać o książce “Okruchy dnia” noblisty Kazuo Ishiguro i ekranizacji pełnometrażowej pod tym samym tytułem w reżyserii Jamesa Ivorego z 1994 roku.

Przypominamy, że w czasie spotkania (od 18) wypożyczalnia dla czytelników jest zamknięta.

 

Kazuo Kishiguro – Okruchy dnia

Stevens to kamerdyner idealny, stawiający ponad wszystko lojalność wobec chlebodawcy i perfekcyjne wypełnianie obowiązków. Właśnie temu podporządkowuje całe swoje życie. Po latach pracy w Darlington Hall, kiedy rezydencja jest już owiana złą sławą z powodu pronazistowskich sympatii jej właściciela, Stevens wybiera się w podróż, aby namówić do powrotu dawną gospodynię, pannę Kenton. Przemierzając Anglię, wspomina przeszłość i nieuchronnie musi dojść do wniosku, że zadowalając się namiastką życia, stracił szansę na miłość i szczęście.

Nominowane do ośmiu Oscarów (w tym za film roku, reżyserię i scenariusz) i sześciu nagród BAFTA „Okruchy dnia” uważane są za czołowe osiągnięcie artystyczno-producenckiego tercetu – reżyser James Ivory, scenarzystka Ruth Prawer Jhabvala, producent Ismail Merchant – który na przełomie lat 80. i 90. decydował o obliczu brytyjskiego kina, choć żadne z nich nie było Brytyjczykiem (Ivory to Amerykanin, Prawe Jhabvala jest niemiecką Żydówką z polskimi korzeniami, zaś zmarły w 2005 roku Mechant był Hindusem). „Okruchy dnia” z jednej strony podejmują tradycyjne wątki kina i literatury angielskiej – nostalgia za imperialną wielkością, wyrażona choćby w rekonstrukcji odchodzących w zapomnienie rytuałów czy poprzez przypomnienie etosu wiernego sługi, z drugiej zaś otwiera się na tematy objęte dotąd tabu, jak prohitlerowskie nastroje części arystokracji (co miało być rzeczywistą przyczyną abdykacji króla Edwarda VIII). Taka tematyka filmu, zachowującego więcej niż scenograficzny pietyzm dla wnętrz, kostiumów i obyczajów, podyktowana jest zawartością powieści Japończyka Kazuo Ishiguro, której film jest ekranizacją.

Źródło: lubimyczytac.pl, sfp.org.pl

Zdjęcie: plakat do filmu Okruchy dnia, Columbia Pictures
Logo DKKiF: Book by Komkrit Noenpoempisut from the Noun Project

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

28 wrz 2022
Expired!

Czas

18:00 - 20:00
Wypożyczalnia nr 16

Lokalizacja

Wypożyczalnia nr 16
ul. Słowackiego 19a
Kategoria

Organizator

Wypożyczalnia nr 16
Telefon
22 833 21 83
Email
wyp16@bpzoliborz.pl
Strona WWW
http://bpzoliborz.pl/bpzoliborz/index.php/wypozyczalnia-nr-16/